Chronimy drzewa owocowe - ostatni dzwonek!
c14dd7be28473b410e432dad862ef840ed2e58a4.jpg

Styczeń to ostatni dzwonek na zabezpieczanie drzew owocowych przed uszkodzeniami mrozowymi, na które rośliny są bardzo narażone w okresie zimowym. Przyczyną powstawania ran jest nagrzewanie pni i konarów przez promienie słoneczne w ciągu dnia i gwałtowny spadek temperatury nocą. Najbardziej narażona na uszkodzenia mrozowe są pnie i konary, na których mogą powstawać pęknięcia, wybrzuszenia czy szczeliny, są to tzw. rany zgorzelinowe.

Pnie, jak i grube gałęzie najlepiej zabezpieczyć poprzez bielenie, co ograniczy nagrzewanie się kory drzew. Jeśli jeszcze nie zakupiliście Wapna do bielenia drzew, to warto w sytuacji ekstremalnych warunków pogodowych owinąć pnie tekturą falistą, słomą lub grubym papierem.
Pamiętajmy jednak, że sklepy ogrodnicze stoją otworem, a w nich czeka w poręcznych wiaderkach 2,5 kg wapno do bielenia drzew i krzewów owocowych.

Dlaczego akurat ten produkt?

  1. Chroni przed uszkodzeniami mrozowymi

  2. Jest to wapno o zwiększonej przyczepności

  3. Zapobiega ranom zgorzelinowym

Przy bieleniu drzew warto w szczególności bardzo dobrze zabezpieczyć drzewa od strony południowej, gdzie słońce działa zdecydowanie najsilniej. Wartością dodaną jest również estetyka ogrodu, w którym białe pnie drzew pięknie się komponują zarówno ze śniegiem, jak i kontrastując z zielenią traw wiosną.

Joanna Jastrzębska-Kiziuk