Wiosenne cięcie drzew i krzewów
995f1aebe6606b83e358da028193fb54ac996715.jpg

Już w połowie lutego rozpoczynamy cięcia drzew i krzewów - zarówno tych owocowych, jak i ozdobnych. Warto jednak pamiętać, o pewnych zasadach. Są bowiem rośliny, które tniemy dopiero po kwitnieniu, a należy do nich m.in. forsycja, którą tniemy najlepiej przed rozwojem liści. Z kolei w przypadku lilaka można przeprowadzić cięcie odmładzające, ale wskazane jest ścinanie kwiatostanów po przekwitnięciu, dzięki czemu zawiążą się kolejne pąki na nowy sezon. Urokliwy zapach wabiący motyle to cecha charakterystyczna budlei - tu warto przyciąć ją prz samej ziemi - zapewni to wspaniały rozkwit w sezonie.
Dla łatwiejszego opanowania zabiegów rodem z salonu fryzjerskiego można jednym tchem wymienić rośliny, których pędy tniemy wczesną wiosną o połowę: bukszpan, ligustr pospolity, tuja, pędy młodych drzew i krzewów. Aby zabieg wykonać prawidłowo pamiętajmy, jaki ma być jego cel. Wycinamy suche i połamane gałęzie, a także te krzyżujące się do środka i wilki - gałęzie, które rosną prosto do góry - zwłaszcza w przypadku drzew owocowych. Wówczas korona drzewa jest odpowiednio doświetlona, ma lepszą sylwetkę, a drzewo zdecydowanie lepiej kwitnie i owocuje. Dlatego początek marca to doskonały moment na cięcie mrozoodpornych grusz, jabłoni, agrestu, porzeczki, świdośliwy, pigwy, jagody kamczackiej i leszczyny pospolitej.
Pamiętajmy również o zasadach cięcia. Oczyszczone i zdezynfekowane narzędzia to podstawa, aby drzewo lub krzew nie stało się ofiarą chorób grzybowych. Dodatkowo rany po takim cięciu warto zabezpieczać maścią ogrodniczą. Bardzo ważne jest również cięcie pod kątem - w przeciwną stronę do pąka. Nie tniemy nad pąkiem skierowanym do wnętrza krzewu.
I ostatnia rzecz, która dopełni pigułkę informacyjną. Zabiegi odmładzające, prześwietlające czy kształtujące przeprowadzamy w dni suche i bezdeszczowe, gdy temperatura jest na plusie.
Cięcie to preludium do dynamicznej wegetacji. Zadbajmy więc o to, aby nasze rośliny miały co pobierać z ziemi. Już od marca można stosować Nawóz do drzew i krzewów owocowych, Uniwersalny nawóz Garden Start, Obornik granulowany, a także dedykowane do konkretnych roślin: Nawóz na bukszpany i żywotniki, serię EKO START - Nawóz do winorośli, porzeczek i agrestu, Nawóz do borówek, Nawóz do truskawek, malin i jeżyn. Terminowe nawożenie zapewni nam nie tylko znakomity rozwój, ale również sprawi, że roślina będzie bardziej odporna na zagrożenia związane z chorobami grzybowymi. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą marki Ogród Start.